TİP II KOLLAJEN NEDİR..?

Tip II Kollajen eklem kıkırdağının temel yapı taşını oluşturur. Kollajen insan vücudunda cilt, saç, tırnak ve eklem kıkırdak dokusu proteilerinin %80’ini oluşturan ve yüksek miktarda amino asit içeren bir protein maddesidir. Temel görevi kıkırdak dokusuna hem sağlamlığı hem de esnekliği sağlamaktır.

Tip II Kollajen kıkırdağa sağlamlık ve esneklik sağlayarak kıkırdak yapının maruz kaldığı basınç ve gerilme güçlerine karşı koyabilmesini sağlar. Kıkırdak yapının güçlü, esnek ve dayanıklı olmasına yardımcı olur. Doğası değiştirilmemiş Tip II Kollajen etki mekanizması itibari ile, bağışıklık sistemiyle birlikte çalışarak kıkırdağın yapısındaki Kollajene uygulanan baskının ortadan kalkmasını, kıkırdağın tekrar onarılmasını ve güçlenmesini sağlayan bir ajandır.

Eklemlerin ağrısının azaltılmasında yardımcıdır. Kıkırdağın onarılmasını destekler. Eklem hareketliliğinin artmasını destekler. Osteoartrit ( eklem kireçlenmesi )’  nin ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur.

SONUÇ OLARAK: EKLEM HASARI NEDENİYLE OLUŞAN AĞRILARIN AZALTILMASINDA, DEJENERE OLMUŞ ( YIPRANMIŞ ) EKLEMLERİN İYİLŞMESİNİN HIZLANDIRILMASINDA, OSTEOARTRİT VE ROMATOİD ARTRİT TEDAVİSİNE YARDIMCI OLUR. KAS AĞRILARINDA VE SPOR YARALANMALARINDA TEDAVİYE YARDIMCI OLARAK KULLANILIR.

METİLSÜLFONİLMETAN ( MSM ) NEDİR..?

Eklemlere, kıkırdaklara ve saç gibi katılgan dokulara sülfür girişini destekleyerek bağ doku elastikiyetinin devamlılığına yardımcı olur.

METİLSÜLFONİLMETANIN FAYDALARI NELERDİR.

Özellikle de Osteoartrit gibi Artrit ile ilgili sıkıntılarda baş yardımcı bir üründür. Sülfür bağ dokusu yağımında çok önemli bir yardımcıdır. Bu bilginin ışığında artrit tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ağız yoluyla MSM alarak, mütevazı artrit, ağrı ve eklem hareket gibi bazı semptomları azaltmak için kullanılabilir. Fakat sertlik gibi uç nnoktalardaki diğer semptomları azaltmayabilir.
55-78 yaşlarındaki eklem rahatsızlığı olan 16 kişide yapılan tedavide MSM (Methylsulfonylmethane) kullanılarak dört haftayı takiben yüzde altmış düzelme tespit edilmiştir. Altı hafta sonunda ise bu rakkam yüzde seksene çıkmıştır

BOSWELLİA SERRATA ( AKKÜNLÜK EKSTRESİ )

Madde özellikle osteoartrit, romatizmal eklem iltihabı, astım atakları veya hassas bağırsak sendromu gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir çünkü iltihapsal süreçleri azaltmaya veya kontrol etmeye yardımcı olur. Boswellia extract kullanımı lökotrien (iltihap tedavisinde kullanılan madde) dengesini etkiler. İltihaplanmayı kontrol etmek aynı zamanda kanser veya şeker hastalığının da önlenmesine katkıda bulunur.

Sporcuların veya düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin eklemlerine daha fazla basınç biner. Bu nedenle bu kişilerin iltihapsal sıkıntılarla karşılaşma olasılıkları daha fazladır. Boswellia tüketimi kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıyı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olurken, hareketliliği ve fiziksel iyileşme hızını arttırır.

Boswellia’nın Temel Faydaları:

 • Kas ağrısını hafifletir
 • Eklem ağrısını azaltır
 • İltihaplanmayı azaltır
 • Astımı tedavi etmeye ve şeker hastalığı ile iltihaplı hastalıkların gelişimini önlemeye yardımcı olur
 • Eklemlerin ve bağ dokuların sağlığını düzeltir

Dikkat – Olası Yan Etkiler

Boswellia’nin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez. Bu maddeyi antikoagülan tedaviler (örn. Warfarin) ile birlikte almayınız. Maddenin kan inceltici etkileri morluklara ve kanamaya yol açabilir. Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce Boswellia içerikli takviyeler bırakılmalıdır.

CURCUMA LONGA ( ZERDEÇAL )

Karaciğere de büyük fayda sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa karşı şifa sağlar. Şeker hastaları yıllardır hastalıklarının tedavisini ararlar, tamamen tedavi edilemese de şeker hastalığının vücuda olan olumsuz etkilerini zerdeçalın faydaları sayesinde azaltmak mümkündür. Şeker hastalığı (diyabet) olan kişiler de mutlaka zerdeçalı yemeklerine ilave etmelidirler. Bu şekilde bir parça olsun tedavilerine katkı sağlayabilirler. Ayrıca safra kesesi rahatsızlığı olan kişiler zerdeçalı kullanması gerekenler listesinde yer alır.

Ciltteki yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Depresyona karşı adeta bir antidepresan görevi görür. Baş ağrılarına iyi gelir. Saç dökülmesi, saçkıran gibi rahatsızlıklara da fayda sağlar. Ağız yaralarına iyi gelir.

ROMATİZMA AĞRILARI MI ÇEKİYORSUNUZ?

Kemik ve eklem ağrılarına karşı yararlı sağlar. Hafif eklem ağrılarının yanı sıra eklem iltihabına da iyi gelir. Romatizma, osteoartrit ve romatoid artrit için de faydalı bir bitkidir.

ZERDEÇAL İLE KALBİNİZİ KORUYUN!

Zerdeçalın faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Kalp hastalığı olanlar, kalp damar tıkanıklığı yaşayanların da şifası zerdeçaldadır. Araştırmalara göre zerdeçal tüketen kişilerin kalp damarlarında daha az plak oluşumu görülür ve daha az tıkanıklık olur. Kısacası kalp dostudur. Kalbi korur.

KOLESTEROLÜ DENGELER!

HAFIZANIZI KUVVETLENDİRİR!

VİTAMİN C NEDİR

Bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca cildin kolajen üretebilmesi, tendonların, bağ dokuların, damarların ve kıkırdağın yenilenebilmesi için C vitamini gereklidir.

Vitamin C’nin faydaları

 • Damar sertliği veya yüksek kolestrolü olanların günde 500 mg C vitamini alması kan damarlarında genişleme olmasını sağlar.
 • Ürik asidi yüksek olanlarda ve gut hastalarında C vitamini kandaki ürik asit seviyesini düşürür.
 • Midede ülser ve gastrit yapan mikrobun öldürülmesinde C vitamini faydalıdır.
 • Damar sertliğinin önlenmesinde faydalıdır.
 • Katarakt oluşumunu önlemek için günde günde 300 mg C vitamini alınması önerilmektedir.
 • Tansiyonu yüksek olanlarda C vitamini tansiyonda %9 oranında azalma yapabilmektedir.
 • Şeker hastalarında göz, sinir ve damarlarda şekerin yaptığı hasarı önlemek için C vitamini ilavesi alınması gerekir.
 • C vitaminin fazla alınması sanılanın aksine gripten veya nezleden korumaz.
 • C vitamini, demir ilaçlarının emilimini artırdığı için birlikte alınmalıdır.
 • C vitamini yara iyileşmesini artırır.